IMG_1391.jpg

Youth Has The Right To Want What It Does Not Have And Even What Is Impossible

Projekt zorganizowany przez Stowarzyszenie Inicjatyw Kulturalno-Młodzieżowych Art w ramach programu Erasmus+ Akcja 1 - Wymiany Młodzieżowe, przy wsparciu finansowym pochodzącym z Fundacji Rozwoju Systemu Edukacji z siedzibą w Warszawie. W zadaniu udział wzięła młodzież z Polski, Litwy, Słowacji, Rumunii, Czech i Portugalii (w sumie 42 osoby). Projekt odbył się w dniach 10-17 grudnia 2018 w Poroninie.

 

 

 

 

47685858_2011753225539030_48524059559770

Głównymi celami projektu były: poszerzenie świadomości w zakresie tematyki dotyczącej „Współpracy międzynarodowej, stosunków międzynarodowych, współpracy na rzecz rozwoju” oraz „Zaangażowania obywatelskiego/odpowiedzialnego obywatelstwa” przy wykorzystaniu kultury i sztuki tworzącej przestrzeń do nieskrępowanej i niczym nieograniczonej formy wypowiedzi/ekspresji.

 

 

Podczas projektu, podzieleni na międzynarodowe grupy wzięliśmy udział w grze terenowej która wymagała od nas współpracy (międzynarodowej) na wielu płaszczyznach. W trakcie gry odwiedziliśmy min: Gmach główny Muzeum Tatrzańskiego, Galerię Władysława Hasiora, Galerię Sztuki XX wieku w willi Oksza, Muzeum Kornela Makuszyńskiego. 

 

 

Przez niemal cały czas trwania wymiany, pracowaliśmy nad opracowaniem i wystawieniem spektaklu pt ”Youth has the right to want what it does not have and even what is impossible” Wspólnie opracowaliśmy scenariusz spektaklu, rozpisaliśmy dialogi, rozdzieliliśmy role, stworzyliśmy choreografię, scenografię, ubiory, oprawę muzyczną i świetlną. Spośród siebie wyłoniliśmy zespół reżyserski który odpowiadał za przygotowanie spektaklu. Premiera spektaklu odbyła się 14 grudnia na scenie Gminnego Ośrodka Kultury w Poroninie, przy udziale licznie zgromadzionej publiczności (głównie uczniowie SP im. Ratowników Tatrzańskich w Murzasichlu).

 

W ramach działań projektowych spędziliśmy również niezwykłe popołudnie w Gminnym Ośrodku Kultury w Poroninie malując na chustach, wspólnie z mieszkańcami Poronina i okolicznych miejscowości. 

 

​​

Projekt ""Youth has the right to want what it does not have and even what is impossible" nie odbył by się gdyby nie zaangażowanie na każdym etapie realizacji zadania naszych partnerów zagranicznych: Inceptus (Lithuania), Associação Cultural e Desportiva Jovem Teixo (Portugal), Majami, o.z. (Slovakia), EUROPEAN YOUTH CENTRE BRECLAV Z. S. (Czech Republic), Asociatia Comunitatilor Interculturale (Romania). 

W realizację naszego projektu włączyły się również Gminny Ośrodek Kultury w Poroninie oraz Szkoła Podstawowa im. Ratowników Tatrzańskich w Murzasichlu. Zarówno dyrekcji GOK w Poroninie jak również SP w Murzasichlu składamy podziękowania za okazaną nam przychylność oraz wsparcie merytoryczne oraz infrastrukturalne. 

Jak zawsze realizując projekt w ramach programu Erasmus+ mogliśmy również liczyć na Wydział Komunikacji Społecznej Urzędu Miasta Tarnowa, który przekazał nam wartościowe podarunki promujące nasze rodzinne miasto. Otrzymane Podarunki rozdysponowaliśmy wśród zagranicznych uczestników projektu.