" MURY" muzyczny projekt tarnowskiego artysty Michała Książka inspirowany rodzinną historia z czasów II wopjny Światowej 

Waleria Wypiór przeżyła pobyt w obozie, po powrocie w rodzinne strony była nauczycielką. Zmarła kilka lat po zakończeniu wojny. Jej córka, a babcia Michała, organizowała spotkania dla kobiet przebywających wcześniej w obozie w Ravensbrück, zachowały się nawet zapiski i pamiętniki z tych spotkań. Michałowi Książkowi udało się dotrzeć do rodzin niektórych z tych kobiet, możliwa okazała się także rozmowa z kobietą pamiętającą Walerię Wypiór.
 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Ideę „Murów” Michał Książek przełożył na współczesne czasy.
- Solidne mury mogą być fundamentem, wsparciem, ochroną, czymś bardzo trwałym, ale mogą też być przeszkodą trudną do pokonania, problemami, z którymi wiele osób mierzy się każdego dnia. „Mury” są płytą z muzyką i tekstami sprzyjającymi refleksji, dodającymi otuchy, zachęcającymi do zmiany, do podjęcia walki z przeciwnościami losu. Teksty są mojego autorstwa, a od strony muzycznej i producenckiej wspierają mnie Leszek Łuszcz, Damian Magiera oraz Dark Is The Color – dodaje Michał Książek.

Waleria Wypiór, prababcia Michała, została wywieziona do obozu koncentracyjnego dla kobiet w Ravensbrück. - W tym obozie założyła i prowadziła wspólnie z innymi kobietami harcerską organizację pod nazwą „Mury” - miała podtrzymywać morale, zapobiegać samobójstwom, pomóc w przetrwaniu. Historia ta bardzo mnie zainteresowała - mówi Michał Książek.
 

KoncertMichal_(10).jpg

"22 stycznia 2017 r. w Teatrze im. Ludwika Solskiego odbył się Koncert: MURY Michała Książka oraz spotkanie z rodzinami byłych więźniów obozu koncentracyjnego w Ravensbruck. MURY – to organizacja harcerska założona w obozie przez tarnowiankę druhnę Józefę Kantor, do której należała też prababcia Michała. Świetny, pełen emocji ale też refleksji koncert. Pokazane wartości  wielu pokoleń. Patriotyzm naturalny, oparty na faktach, a nie wymuszony czy wyreżyserowany dla okoliczności. Lekcja nie tylko historii, ale przede wszystkim umiejętności czerpania wiedzy z wzorców o głębokich wartościach. Uczestniczki spotkania pokazały czym były MURY w obozie, Michał pokazał współczesne. I jak powiedziała prowadząca koncert Liljanna Kupaj ” młode pokolenie szuka realizacji swoich wartości, Michał Książek śpiewał o wartościach – „rapował poetycko” o sile, odwadze, tożsamości, aniołach (…), a Rodzina Ravensbruck dała świadectwo siły i odwagi swojego pokolenia…” Każda  wypowiedź była tego potwierdzeniem (nagrania). Wraz z Michałem gościnnie wystąpił Wojtek Klich. Wspólnie wykonany utwór „GENERACJA”, wywołał wiele emocji, ale przede wszystkim zamknął w klamrę przesłanie płynące z tego koncertu oraz spotkania." - Niezależny Serwis Informacyjny KADR

*Nasze stowarzyszenie udzieliło Michałowi wsparcia w uzyskaniu stypendium artystycznego Gminy Miasta Tarnów, które przyczyniło się do realizacji projektu "MURY"