Palfy Gróf  

  • Wix Facebook page
  • Klasyczna YouTube

Zespół powstał w 2012 roku w Zakopanem. W obecnym cztero osobowym składzie tworzy od maja 2013 roku. Inspiracją, która doprowadziła zespół do obecnego kształtu, jest obok różnorodnych nurtów muzycznych - twórczość Stanisława Ignacego Witkiewicza "Witkacego", a także działalność Teatru Witkacego w Zakopanem, który bardzo istotnie przewija się w życiorysach muzyków.

Aura towarzysząca działalności Teatru im St. I. Witkiewicza w Zakopanem odegrała istotną rolę w kształtowaniu charakteru zespołu, który w magicznych salach przy ulicy Chramcówki 15 stawiał pierwsze muzyczne kroki, kilkukrotnie prezentując swoją twórczość publiczności. Muzycy Palfy Gróf podkreślają także znaczenie postaci kompozytora muzyki teatralnej Jerzego Chruścińskiego (od lat piszącego muzykę do wierszy Witkacego) mającego wpływ na zainteresowanie się zespołu tekstami Witkacego.  

Zespół znajduje w Witkacym partnera dla ostrej muzyki rockowej - przez jego niewątpliwą przekorę do świata, bunt i psychodeliczne spojrzenie na rzeczywistość - dając upust niełatwej, ale jakże aktualnej w swej wymowie twórczości wielkiego polskiego artysty. Starając się zrozumieć i zmierzyć z poezją Witkacego, muzycy Palfy Gróf odkrywają go jako artystę ponadczasowego, który pisząc, ale także malując wytworzył wokół siebie przestrzeń stającą się charakterystycznym stylem, sposobem myślenia i przekazu. 

Muzycy Palfy Gróf mieli przyjemność tworzyć oprawę muzyczną do spektakli „Off Niepodległośc” i „In Limbo” wystawianych w Teatrze Witkacego w Zakopanem. 

Twórczość zespołu Palfy Gróf została dostrzeżona i doceniona przez uznane autorytety w dziedzinie badania i propagowania twórczości Witkacego: Andrzeja Dziuka (dyrektora naczelnego i artystycznego Teatru im St. I. Witkiewicza w Zakopanem ) oraz prof. dr hab. Janusza Deglera (jednego z najwybitniejszych badaczy twórczości Witkacego, historyka literatury, teatrologa). 

Skład Palfy Gróf :

Dominik Piejko - wokal / Tomasz Boruch - gitara elektryczna,

Marcin Paczak Chryczyk  - gitara basowa / Kuba Herzig - perkusja